OBC Scholarship 2022 Assam – Online Application form

OBC Scholarship 2022 Assam :

অসম চৰকাৰে OBC Category (অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী) শিক্ষাৰ্থীসকলক OBC Scholarship প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা, কিন্তু মেধাৱী শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে উন্নত শৈক্ষিক সুযোগ আৰু বিত্তীয় সহায়   প্ৰদান     কৰা।   এই    প্ৰবন্ধটোত‌     OBC Scholarship সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য যেনে আবেদনৰ তাৰিখ, যোগ্যতাৰ চৰ্ত, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া , আবেদনৰ অন্তিম তাৰিখ সকলোবোৰ আলোচনা কৰা হৈছে ।

OBC Scholarship 2022 Assam

  কৰ্তৃপক্ষ  ভাৰত চৰকাৰ
 অৰ্হতা শ্ৰেণী 1 ৰ পৰা স্নাতক
আবেদন প্ৰক্ৰিয়া অনলাইন
আবেদন মাচুল বিনামূলীয়া
আৰম্ভৰ তাৰিখ 15 ছেপ্টেম্বৰ 2022
অন্তিম তাৰিখ 15 নৱেম্বৰ 2022
অফিচিয়েল ৱেবছাইট https://scholarships.gov

Also Read

OBC Scholarship 2022 Assam 

OBC Scholarship 2022 Assam– অ’বিচি শ্ৰেণীৰ (অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী) শিক্ষাৰ্থীসকলক অ’বিচি বৃত্তি প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা, কিন্তু মেধাৱী শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে উন্নত শৈক্ষিক সুযোগ আৰু বিত্তীয় সমৰ্থন প্ৰদান কৰা। অ’বিচি বৃত্তি হৈছে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল পৃষ্ঠভূমিৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে এক আশীৰ্বাদ, যি শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ শিক্ষাৰ অৰ্থনৈতিক বাধাবোৰ অতিক্ৰম কৰাত সহায় কৰে |

Eligibility criteria of OBC Scholarship 2022 Assam 

OBC Scholarship  দুটা প্ৰকাৰৰ শ্ৰেণী তেওঁলোকৰ আৱেদন দাখিল কৰিবলৈ যোগ্য। এই দুটা শ্ৰেণী হৈছে Post – matric and pre- matric  । দুয়োটা শ্ৰেণীৰ বাবে, যোগ্যতাৰ চৰ্ত পৃথক। শ্ৰেণী অনুসৰি যোগ্যতাৰ চৰ্তৰ বিৱৰণ নিম্নলিখিত ধৰণৰ।

প্ৰাক-মেট্ৰিক বৃত্তি: দশম বা তলৰ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকল এই শ্ৰেণীৰ অধীনলৈ আহিব। অৰ্থাৎ, দশম শ্ৰেণীৰ পৰা দশম শ্ৰেণীলৈ অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰাক-মেট্ৰিক বৃত্তি শ্ৰেণীৰ অধীনত তেওঁলোকৰ আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব।

মেট্ৰিকৰ পিছত বৃত্তি: যিসকল শিক্ষাৰ্থীয়ে 11 তম বা তাতকৈ অধিক অধ্যয়ন কৰি আছে, তেওঁলোকে মেট্ৰিক বৃত্তি ৰ পিছত আবেদন কৰিব লাগিব। অৰ্থাৎ, উচ্চতৰ মাধ্যমিক, স্নাতক, স্নাতকোত্তৰ আদিত অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে এই শ্ৰেণীৰ অধীনত আবেদন কৰিব লাগিব।

OBC scholarship 2022 assam documents 

OBC Scholarship ৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ কিছুমান নথি-পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হয় সেই নথি-পত্ৰসমূহ তলত আলোচনা কৰা হ’ল :

  • অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণীৰ প্ৰমাণপত্ৰ ‌‌[ OBC Certificate ] ,
  • শিক্ষাৰ্থীজনৰ পাছপৰ্ট আকাৰৰ একপি ফটো প্ৰয়োজন হ’ব ,
  • উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰয়োজন হ’ব .
  • বেংক পাছবুক প্ৰয়োজন হ’ব [ নিজৰ নাথাকিল অভিভাৱকৰ বেংক পাছবুক‌ দিব পাৰিব ] ,
  • আধাৰ কাৰ্ড  প্ৰয়োজন হ’ব ,

 

How to apply OBC Scholarship 2022 Assam

যদি তোমালোকে OBC Scholarship ৰ‌ বাবে  আবেদন কৰিব বিচৰা তেনেহলে তলত পৰামৰ্শ দিয়া‌ হৈছে :‌

  • প্ৰথমতে, যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলে তললৈ স্ক্ৰল কৰিব লাগিব আৰু  Importance link section ত‌ (Online Application Register) Click Here option টোত ক্লিক কৰিব লাগিব ।
  • এই স্কুলাৰশ্বীপৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ, আপুনি ৱেবছাইটৰ হোম পৃষ্ঠাত’ Register ‘ Option অত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • Register ‘ Option অত ক্লিক কৰাৰ পিছত আপোনাৰ সন্মুখত এখন নতুন পঞ্জীয়ন প্ৰপত্ৰ ওলাব।
  • আপুনি আপোনাৰ নাম, ভোটাৰ আইডি, ম’বাইল ফোন নম্বৰ, ইমেইল ঠিকনা, পিতৃৰ নাম, জন্ম তাৰিখ, লিংগ, জাতি আৰু প্ৰদান কৰিব লাগিব।
  • তাৰ পিছত “ৰেজিষ্টাৰ” বুটামত ক্লিক কৰক।
  • আপুনি সফলতাৰে পঞ্জীয়ন কৰা নিশ্চিতি দেখিব।
Important link section of OBC Scholarship
এপ্লিকেচন লিংক (পঞ্জীয়ন)  ইয়াত ক্লিক কৰক
এপ্লিকেচন লিংক (লগইন)  ইয়াত ক্লিক কৰক
বৃত্তি নৱীকৰণ লিংক  ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল অধিসূচনা ডাউনলোড ‌ইয়াত ক্লিক কৰক 
অফিচিয়েল ৱেবছাইট দৰ্শন কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক

 

Leave a Comment